Vnútorný poriadok školy
pre žiakov
Bratislava 01. 09. 2022
Preambula:
Súkromná stredná odborná škola HOST v Bratislave, je výberovou strednou školou, ktorú si žiak zvolil dobrovoľne, a preto je povinný riadiť sa jej pravidlami a Vnútorným poriadkom.
Vnútorný poriadok školy určuje základné práva a povinnosti žiakov školy počas štúdia na SSOŠ HOST. Je neoddeliteľnou súčasťou organizačného poriadku školy.
SSOŠ HOST vo svojich vzdelávacích aktivitách vychádza zo vzdelávacích projektov v zahraničí, z Národného programu výchovy a vzdelávania v SR v najbližších 15 až 20 rokoch a vzdelávacej politiky EU. Zámerom vzdelávacích a školských aktivít je prepojenie s politikou zamestnanosti a prispôsobenie sa požiadavkám európskeho trhu práce. Z týchto aspektov profiluje aj študijné odbory, poskytuje vyššiu úroveň všeobecného vzdelania a konkrétnu prípravu odborného vzdelania pre aktuálne potreby rozvoja služieb, obchodu, cestovného ruchu, v európskom kontexte.
Cieľom SSOŠ HOST je výchova a príprava žiakov na vysokej morálnej úrovni a ich odborná príprava z hľadiska
aby absolventi tejto školy mali široké uplatnenie vo svojej profesii a boli vo svojom živote úspešnými a vyhľadávanými odborníkmi.
Pre naplnenie týchto zámerov je nevyhnutné, aby žiaci školy dodržiavali a rešpektovali pravidlá Vnútorného poriadku školy, ktoré napomôžu ich úspešnosti v štúdiu a v budúcom povolaní.
Vnútorný poriadok školy je tvorený v súlade so Zákonom NR SR č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Škola bude dôsledne dodržiavať Deklaráciu práv dieťaťa a Listinu základných práv a slobôd vo vzťahu k žiakom, učiteľom a ostatným zamestnancom školy. Vnútorný poriadok vydáva riaditeľstvo školy ako prílohu k Pracovnému a organizačnému poriadku SSOŠ HOST v Bratislave.
I. Organizácia vyučovacieho dňa
Rozvrh vyučovania:
0. hodina - 7.05 - 7.50 hod. 10´
1. hodina - 8.00 - 8.45 hod. 10´
2. hodina - 8.55 - 9.40 hod. 10´
3. hodina - 9.50 - 10.35 hod. 20´
4. hodina - 10.55 - 11.40 hod. 10´
5. hodina - 11.50 - 12.35 hod. 10´
6. hodina - 12.45 - 13.30 hod. 30´
7. hodina - 13.45 - 14.30 hod. 5´
8. hodina - 14.35 - 15.20 hod. 5´
Súvislá prax žiakov:
I. ročník - -
II. ročník - -
III. ročník - 2 týždne - odborná, prázdninová - 2 týždne
IV. ročník - 2 týždne - odborná
Odbor hotelová akadémia
I. ročník -
II. ročník - 3 týždne – odborná, prázdninová – 4 týždne
III. ročník - 6 hod./týž., 6 týždňov - odborná, prázdninová – 4 týždne
IV. ročník - 6 hod./týž., 6 týždňov - odborná, prázdninová – 4 týždne
V. ročník - 2 týždne – odborná manažérska prax
Žiaci PMŠ odbor cestovný ruch - absolvujú súvislú prax 3 týždne – 120 hodín v I. ročníku a 2 týždne – 40 hodín v II. ročníku.
Žiaci PMŠ odbor hotelová akadémia:
I. ročník - 6 hod./týž., 4 týždne - odborná, prázdninová – 4 týždne
II. ročník - 6 hod./týž., 4 týždne - odborná
II. Práva a povinnosti žiaka a zákonného zástupcu žiaka
1. Každý žiak má právo:
a) na rovnoprávny prístup ku vzdelávaniu
b) na individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav v rozsahu ustanovenom školským zákonom
c) na úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti
d) na poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním
e) na výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí
f) na organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny (počet a dĺžka prestávok, dĺžka vyučovania v jednom celku)
g) na úctu k svojej osobe a zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu
h) na slobodnú voľbu voliteľných a nepovinných predmetov v súlade so svojimi možnosťami, záujmami a záľubami v rozsahu ustanovenom vzdelávacím programom
m) na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov
n) byť zvolený do Rady školy, prípadne Rady študentov a pôsobiť v nej (pokiaľ je na škole zriadená)
b) prostredníctvom zvoleného zástupcu žiakov spolupodieľať sa na činnosti Rady školy, prípadne Rady študentov, (predkladať pripomienky, podnety, návrhy, opatrenia
e) na kvalitné vyučovanie vo zvolenom študijnom odbore
f) na komunikáciu s nadriadenými v duchu zásad humanity a tolerancie
g) vysloviť svoj názor a klásť otázky k prebratej téme
h) na zdôvodnenie klasifikácie a analýzu chýb v písomných a grafických prácach
i) požiadať o komisionálne skúšanie (prostredníctvom zákonného zástupcu žiaka, pokiaľ nedovŕšil 18 rokov)
j) podľa vlastného záujmu zapojiť sa do niektorej z foriem záujmovej činnosti (športové súťaže, tvorba a vydávanie časopisu, účasť v literárnych súťažiach, SOČ, športová činnosť a iné)
2. K povinnostiam žiaka patrí:
3. Žiakovi nie je dovolené:
4. Zákonný zástupca má právo:
dieťaťa
5. Zákonný zástupca je povinný:
III. Výchovné opatrenia a klasifikácia
Výchovnými opatreniami sú pochvaly, iné ocenenia a opatrenia na posilnenie disciplíny žiakov.
2. Pochvala riaditeľom školy
3. Napomenutie triednym učiteľom
Za jednorazové porušenie Vnútorného poriadku:
- neplnenie základných povinností
4. Pokarhanie triednym učiteľom
5. Pokarhanie riaditeľom školy
6. Zníženie známky zo správania na stupeň 2 (uspokojivé)
7. Zníženie známky zo správania na stupeň 3 (menej uspokojivé)
- nedovolené používanie mobilného telefónu : 6-krát
- žiak je vodcom alebo jedným z vodcov skupiny zúčastňujúcej sa na šikanovaní jedného alebo viacerých spolužiakov, po výchovnom opatrení udelenom vedením školy, prípadne pedagogickou radou školy a po upozornení zákonného zástupcu žiaka sa šikanovanie naďalej opakuje.
Pri znížení známky zo správania na stupeň 3, možno podľa závažnosti priestupku, uložiť žiakovi i disciplinárne opatrenia a to podmienečné vylúčenie zo školy, so skúšobnou lehotou najviac 1 rok.
8. Zníženie známky zo správania na stupeň 4 (neuspokojivé)
Pri znížení známky zo správania na stupeň 4, možno žiakovi uložiť i disciplinárne opatrenia podľa závažnosti priestupku a to podmienečné vylúčenie zo školy so skúšobnou lehotou najviac 1 rok a vylúčenie žiaka zo štúdia na strednej škole.
Ak žiak svojim správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovy a vzdelávania vzdelávanie, riaditeľ školy môže použiť ochranné oparenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania a bezodkladne privolá:
a) zákonného zástupcu
b) zdravotnú pomoc
c) Policajný zbor
Pravidlá klasifikácie:
I. Oslovenie a pozdravy
II. Príchod žiakov do školy
III. Správanie žiakov na vyučovaní
IV. Správanie žiakov cez prestávky
V. Odchod žiakov zo školy
VI. Dochádzka žiakov do školy
VII. Pravidlá ospravedlňovania
V akomkoľvek prípade neprítomnosti žiaka v škole, je zákonný zástupca (objednávateľ, ktorý podpísal zmluvu so školou), povinný neodkladne informovať triedneho učiteľa o absencii, a to najneskôr v prvý deň absencie, inak sa mu bude rátať absencia (od prvého dňa) ako neospravedlnená.
1. Ak žiak vynechá vyučovaciu hodinu pre vopred známy dôvod, vyžiada si povolenie.
2. Uvoľnenie žiaka z jednej vyučovacej hodiny v nevyhnutných prípadoch (napr. návšteva lekára), môže povoliť príslušný učiteľ nasledujúcej hodiny.
3. Uvoľnenie z jedného vyučovacieho dňa môže povoliť triedny učiteľ.
4. Uvoľnenie z dvoch, troch a viacerých dní povoľuje výkonná riaditeľka na odporúčanie triedneho učiteľa.
5. Ak sa žiak nezúčastní vyučovania z nepredvídaného dôvodu, je povinný on (plnoletý žiak) alebo jeho zákonný zástupca oznámiť tento dôvod triednemu učiteľovi najneskôr v ten istý deň.
6. Pri návrate na vyučovanie je žiak povinný ihneď predložiť triednemu učiteľovi hodnoverný doklad, ktorý vysvetľuje jeho neprítomnosť na vyučovaní, podpísaný zákonným zástupcom alebo lekárom.
Ak neprítomnosť žiaka trvá najviac tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, ospravedlňuje ho jeho zákonný zástupca, vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie. Uvedené ospravedlnenie neprítomnosti žiaka na výchovno-vyučovacom procese zákonným zástupcom sa uznáva len päť -krát v príslušnom polroku školského roka. Ak neprítomnosť žiaka pre chorobu trvá dlhšie ako 3 vyučovacie dni, predloží žiak potvrdenie od lekára. Všetky potvrdenia sa zaznamenávajú výlučne do preukazu študenta, ktorý žiak dostane pri nástupe do školy. Dodatočne predložené potvrdenie nemusí triedny učiteľ akceptovať.
7. Ak sa krátkodobá neprítomnosť žiaka (do 3 dní) opakuje častejšie, môže triedny učiteľ alebo učiteľ odborných predmetov, vyžadovať potvrdenie lekára aj za kratšie obdobie.
8. Za neospravedlnené hodiny môže byť žiak postihnutý výchovnými opatreniami v zmysle Vnútorného poriadku školy.
9. Ak žiak zamešká v jednom polroku viac ako 30 % z plánovaného počtu hodín, na základe rozhodnutia riaditeľa školy môže byť nariadené žiakovi absolvovať komisionálnu skúšku z jednotlivých predmetov ( z dôvodu nedostatku
známok pre klasifikáciu).
10. Ak má žiak väčšiu absenciu na hodinách jedného predmetu, vyučujúci rozhodne o následnom postupe v spolupráci s triednym učiteľom, prípadne riaditeľom školy.
11. Ak má žiak dlhodobo zdravotné alebo iné závažné problémy, pre ktoré sa nemôže zúčastňovať na vyučovaní, môže požiadať o prerušenie štúdia.
Ak bolo štúdium prerušené po úspešnom ukončení ročníka, nastúpi žiak po uplynutí času prerušenia štúdia do nasledujúceho ročníka. Žiak môže prerušiť štúdium najviac na 3 roky.
Pre žiakov plniacich si povinnú školskú dochádzku (spravidla v 1. ročníku)uplatňuje škola:
Postup školy pri podozrení zo zanedbávania povinnej školskej dochádzky:
vyučovacích hodín v danom mesiaci, riaditeľ školy oznámi túto skutočnosť obci, a zároveň je to škola povinná oznámiť aj príslušnému ÚPSVaR.
12. Ak žiak, ktorý splnil povinnú školskú dochádzku, chce zanechať štúdium, oznámi to písomne riaditeľovi školy a predloží aj vyjadrenie zákonného zástupcu.
13. Ak sa žiak, ktorý splnil povinnú školskú dochádzku, nezúčastní na vyučovaní v trvaní najmenej 5 vyučovacích dní a jeho účasť na vyučovaní nie je ospravedlnená, riaditeľ školy písomne vyzve zákonného zástupcu, aby v určenom čase doložil dôvod žiakovej neprítomnosti. Súčasne upozorní, že v opačnom prípade sa žiak bude posudzovať tak, akoby štúdium zanechal. Ak do 10 dní od doručenia výzvy žiak do školy nenastúpi alebo nie je doložený dôvod jeho neprítomnosti v škole, posudzuje sa tak, akoby štúdium zanechal.
14. Návrh na oslobodenie od TSV musí priniesť žiak na vyplnenom a potvrdenom tlačive od lekára so žiadosťou zákonného zástupcu, do určeného termínu vyučujúcemu TSV.
15. Žiaci strednej školy môžu byť na štúdium v zahraničí uvoľnení podľa príslušného ustanovenia Vyhlášky o stredných školách v platnom znení.
Druhou možnosťou je prerušenie štúdia až na tri roky. Podmienkou je ukončenie povinnej školskej dochádzky.
16. Zanechať štúdium alebo prestúpiť na inú strednú školu, môže žiak na základe žiadosti jeho zákonného zástupcu riaditeľovi školy. Zanechať štúdium nemôže žiak, ktorý plní povinnú školskú dochádzku.
17. Žiak nahlasuje zmenu bydliska a iné zmeny v osobných údajoch triednemu profesorovi.
18. Žiak dodržuje pokyny pre vykonávanie odbornej praxe z odborných predmetov. Predmet prax nie je možné hodnotiť komisionálnou skúškou. Ak ju žiak neabsolvuje alebo je hodnotený z tohto predmetu stupňom prospechu nedostatočný, nemôže postúpiť do vyššieho ročníka.
VIII. Komisionálne skúšky, opravné skúšky, opakovanie ročníka
1. Žiak je klasifikovaný na základe výsledkov komisionálnej skúšky, keď:
Výsledok komisionálnej skúšky je pre žiaka konečný.
2. Žiak, ktorý má na konci polroku nedostatočný prospech najviac z dvoch predmetov, môže požiadať, v prípade, že ide o neplnoletého žiaka, prostredníctvom zákonného zástupcu, o vykonanie opravnej skúšky.
3. Žiak, ktorý bez závažných dôvodov nepríde na opravnú alebo komisionálnu skúšku, sa klasifikuje z vyučovacieho predmetu, z ktorého mal robiť opravnú, alebo komisionálnu skúšku , stupňom prospechu nedostatočný.
Opravnú, alebo komisionálnu skúšku nemôže vykonať žiak, ktorý je v čase konania skúšky práceneschopný.
4. Ak žiak neprospel a nevykonal úspešne opravnú skúšku, prípadne, ak neprospel z viac ako dvoch predmetov, riaditeľ školy môže na jeho žiadosť, povoliť opakovať ročník.
K žiadosti neplnoletého žiaka sa vyjadruje jeho zákonný zástupca.
IX. Poplatky za komisionálne skúšky
1.Poplatky sa nevzťahujú na žiaka študujúceho v zahraničí a na žiaka s individuálnym učebným plánom, ak koná skúšku v riadnom termíne.. Ak žiak s individuálnym učebným plánom koná komisionálnu skúšku mimo riadneho termínu (riadny termín je pred klasifikačnou poradou), uhrádza poplatok za skúšku v sume 10,00€
2.Za komisionálnu skúšku v prípade opravnej skúšky s prospechom nedostatočný platí žiak 30€.
3.Poplatok za rozdielovú skúšku u žiakov, ktorí prestúpili z inej školy je 10,00€. Ak žiak potrebuje konzultácie k predmetu, z ktorého koná rozdielovú skúšku, zaplatí poplatok 5€ za jednu vyučovaciu hodinu konzultácií s vyučujúcim.
4.Ak je žiak neklasifikovaný v riadnom termíne z dôvodu:
5.Pre diaľkovú formu štúdia platí:
- v riadnom termíne má žiak právo na dve skúšky bez poplatku: 1. skúška
1.opravná skúška
2.opravná skúška s poplatkom 10€
- náhradný termín skúšky (mimo riadneho termínu) z dôvodu nemožnosti zúčastniť sa riadneho termínu je spoplatnené sumou 30€.
4. Ak žiak neprospel a nevykonal úspešne opravnú skúšku, prípadne, ak neprospel z viac ako dvoch predmetov, riaditeľ školy môže na jeho žiadosť, povoliť opakovať ročník.
K žiadosti neplnoletého žiaka sa vyjadruje jeho zákonný zástupca.
X. Náplň práce členov triednej samosprávy
1. Triednu samosprávu si zo svojho kolektívu volia žiaci na začiatku školského roka v zložení: predseda, tajomník, pokladník.
a) Predseda - zastupuje triedu vo všetkých konaniach
- pomáha pri organizačno-výchovných úlohách triedy
- pomáha organizovať spoločenskú a športovú činnosť triedy
- pomáha triednemu učiteľovi pri vytváraní dobrých vzťahov
medzi žiakmi a učiteľmi,
- usmerňuje prácu členov triednej samosprávy
- predkladá požiadavky triednemu učiteľovi
- hlási prípadnú neprítomnosť vyučujúceho na vyučovacej hodine
pedagógovi v zborovni alebo na sekretariáte, po 5 minútach jeho neprítomnosti
b) Tajomník - zastupuje predsedu v jeho neprítomnosti
(podpredseda)
c) Pokladník - vyberá od žiakov peniaze na kultúrne a športové podujatia, predplatné za časopisy, knihy, a pod., hospodári s triednym fondom. O prijímaní a vydávaní peňazí vedie presnú evidenciu.
XI. Náplň práce týždenníkov
1. Týždenníci sú dvaja a ich mená zapíše triedny učiteľ do triednej knihy. Ich povinnosti sú :
primeranom poriadku (utretá tabuľa, pozbierané papiere, odpadky, stoličky vyložené na laviciach,
zatvorené okná a vodovodné kohútiky, zhasnuté svetlá)...
XII. Správanie žiakov mimo školy
Návrh Vnútorného poriadku školy bol predložený na pripomienkovanie Pedagogickej rade školy a schválený dňa 30.08. 2021 s účinnosťou od 02.09.2021 Aj keď je súčasné znenie Vnútorného poriadku školy záväzné pre pedagogických pracovníkov a žiakov školy, ide o otvorený materiál. Preto radi prijmeme pripomienky pedagogických pracovníkov, rodičov i žiakov školy. Je v našom záujme vytvoriť fungujúce, humánne a demokratické spoločenské normy tak, aby sme ich dodržiavaním vytvorili atmosféru pokojného, tvorivého a vysoko humánneho prostredia a vyhli sa zbytočným nedorozumeniam, konfliktom a stresom.
Bratislava 01. 09. 2022
Doc.Ing. Zoltán Zabák,PhD
Riaditeľ školy